Komunita - férové správanie

Odpověď na každý dotaz ohledně fungování fóra, jak co nejrychleji najít odpověď nebo řešení svého problému
Odpovědět
Michal
Level 7

02 črc 2009, 20:51

Nasledujúce riadky budú "od srdca". Nie sú myslené ako citový výlev, skôr námet na zamyslenie, proste chovajme sa tak, aby ľudia od ktorých pomoc/radu vyžadujeme nezačali mať po krk neustále sa opakujúce triviálne otázky typu: "Tak mi niekto vysvetlite čo je to ten packet injekcion" prípadne "Tak jsem si koupil ten Edimax dejte mne prikazy co mam psat do Ubuntu" resp. "Je BackTrack live cd?" Každý z nás má určitú mieru tolerancie, po prekročení tejto miery nastáva čo? Letargia? Hnev? Nezáujem? Neviem, no rozhodne nič čo by prospelo komunite. Ano je to v prvom rade komunita na ktorej záleží, nie záujmy jednotlivca.

Ziaľ skutočnosť je taká, že mnoho užívateľov si nielenže nenájde 20 min na vyhľadanie návodu pre svoj hardware/software, neprečíta si dokonca ani pravidlá, prípadne vyžaduje presný link na postup. Osobitnou kapitolou sú užívatelia prichádzajúci z iných stránok neváhajúci vložiť link na stánku odkiaľ došli s otázkou prečo to a to nefunguje. Ved čo natom že v "návode" bola použítá karta s iným chipsetom? Prečo to asi nefunguje? :) Tu už naozaj všetka sranda končí.

V prípade ak užívateľovi ide iba o WEP/WPA kľúč aby mohol bezplatne využívať Internet, čo samozrejme vyklopí ihned počas prvej minúty vetou: "Chcem len ten kľúč, neviem aký chipset má moja wifi karta, ak mi pomôžete cracknúť kľúč a už sem viac neprídem." Nechávam na zváženie či pomoc takémuto užívateľovi bude strata času, alebo pomoc komunite. Volím prvú možnosť, ak si prezriete cenníky spoločností, ktoré tieto zručnosti vyučujú, budete pravdepodobne súhlasiť.

Osobne ma unavujú ospravedlnenia typu "prominte ale jsem linuxlama" , rovnako ako forma v akej sú podávané. Najprv unavujú, 4x za deň vytáčajú. To že niekto začína pracovať s operačným systémom NIE je ospravedlnenie, ani dôvod prečo neustále a znova kopírovať, prípadne odkazovať na veci bežne dostupné.

Airdump (fórum, portál, wiki) disponuje veľmi podrobnými návodmi, videotutoriálmi a poznámkami. Ak nechcete čítať, učiť sa, hrajete sa na vlastnom piesočku, nedokážete vysvetliť o čo sa pokúšate, alebo chýbajú základné znalosti práce s počítačom jednuducho to vzdajte. Ja tiež nehrám na klavír a robím tým svetu obrovský službu :) Alebo stačí zmeniť prístup ?
Naposledy upravil(a) Michal dne 05 črc 2009, 23:34, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět
  • Informace